Klub Sportowy "Fortuno Solarnia"

W latach 1921 - 24 istniał bardzo prężny klub sportowy "Fortuno Solarnia". Amatorzy z własnych oszczędności zakupili sprzęt sportowy. Występowali w barwach zielono-czarnych. Klub ten posiadał wielu sympatyków. Zdobył nawet mistrzostwo klasy powiatu raciborskiego.

Obiekty sportowe w Solarni

Tuż przy lesie, w zacisznym miejscu, znajduje się Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Wybudowano go w czynie społecznym w 1979 roku. Myśl wybudowania takiego obiektu zrodziła się wśród członków miejscowego koła LOK na czele z głównym inicjatorem czynu Alojzem Fabianem.

 

Mężczyźni z różnych wiosek z gminy Bierawa zwalniani z pracy w ramach akcji "cywilna obrona kraju" pracowali na budowie. Do tego czynu włączyły się takie zakłady jak: Kopalnia Piasku Podsadzkowego w Kotlarni, RSP Dziergowice, Betoniarnia Dziergowice, Opolskie Zakłady Eksploracji Kruszywa "OZEK" i inne. Pracowano na budowie od świtu do późnych godzin nocnych, gdyż chciano szybko zrealizować zaplanowane dzieło. Nie ma w Solarni takiej osoby, która by nie przyłożyła swojej cegiełki do tej budowy. Cenną inicjatywę społeczną, a przede wszystkim ofiarną pracę mieszkańców Solarni docenił też Urząd Gminy w Bierawie i Urząd Wojewódzki w Opolu przydzielając dotacje pieniężne na budowę obiektu.

Obecnie obiekt posiada strzelnicę, boisko do siatkówki, tenisa ziemnego i piłki nożnej oraz plac zabaw. Wewnątrz budynku znajduje się stół do tenisa stołowego (pingponga) oraz gry zręcznościowej – piłkarzyki. Obiekt ten nazywany "Strzelnicą" służy mieszkańcom oraz działaczom Domu Kultury w Dziergowicach do organizowania przeróżnych imprez plenerowych.

Tory strzeleckie są ze wszystkich stron otoczone wałami z piasku, które do niedawna zimą pełnią funkcje zjeżdżalni i małej skoczni narciarskiej. Podczas remontu wały zostały zabezpieczone dodatkowym płotem, który poprawił bezpieczeństwo obiektu jak i terenów położonych wokół. W okresie letnim w niedziele pod okiem wykwalifikowanego personelu prężnie działa strzelnica.

Na terenie należącym do ZSD znajduje się boisko do piłki nożnej oraz zewnętrzny stół do gry w tenisa stołowego (pingponga). Na końcu ulicy Szeli w miejscu gdzie odbywają się lokalne imprezy plenerowe znajduje się boisko do siatkówki, z którego chętnie korzystają mieszkańcy.

Place zabaw

W naszej miejscowości znajdują się dwa place zabaw. Pierwszy z nich znajduje się na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Leśnej. Powstał on na przełomie lat 1994-1995. Drugi plac zabaw znajduje się na ulicy Powstańców na terenie dawnego przedszkola. Teren ten w latach 2000 – 2008 po ówczesnym wygospodarowaniu został zaopatrzony w różnego rodzaju zjeżdżalnie, huśtawki oraz piaskownice, by najmłodsi nasi mieszkańcy mieli bezpieczne i schludne miejsce dla swoich dziecięcych zabaw. Wokół placu zostały posadzone drzewka ozdobne a dla opiekunów dzieci bawiących się na placu zabaw zamontowano ławki. Rada sołecka czyni również starania o sfinansowanie ogrodzenia zabezpieczającego plac zabaw od ulicy Powstańców.

Joomla templates by a4joomla