Od 18 lat kobiety spotykają się raz w tygodniu w świetlicy DFK, by wspólnie śpiewać. Z początku śpiewano pieśni kościelne – polskie i niemieckie. Zbiegiem lat zaczęto sięgać częściej po piosenki rodzime (środowiskowe, dawne), ludowe, dziecięce, wędrowne, biesiadne, szlagiery. Wspólne śpiewanie stało się prawdziwą pasją mieszkanek w różnym wieku. Każde spotkanie w świetlicy, w godzinach wieczornych lub próba przed występami posiada dodatkową atrakcję – ciasto domowego wypieku i kawę lub herbatę.

 

Od 1993 roku grupa śpiewacza tworzy oficjalny zespół pod nazwą Solarzanki. Obecnie liczy 15 członków. Zespół występuje na różnych imprezach i pokazach w kraju i za granicą. Od 15 lat bierze udział, rokrocznie, w przeglądzie chórów i zespołów śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej w Walcach. Kilkakrotnie również w Raciborzu oraz na Górze św. Anny.

Ośmiokrotnie Solarzanki zdobyły wyróżnienia w Walcach (nagrody pieniężne lub rzeczowe) i trzykrotnie w Raciborzu. Zespół koncertował w 21 Kościołach w Polsce i za granicą (Greiz, Zeulenroda) oraz w domach opieki społecznej. Ponadto Solarzanki występują na bieżąco w różnych imprezach środowiskowych, gminnych (Dożynki, Oktoberfest, Dzień Seniora, pielgrzymki chórów na Górę św. Anny i wiele innych).

W repertuarze zespołu są piosenki polskie śląskie, niemieckie, czeskie, w kościołach również łacińskie.

Od 10 lat Solarzanki są zaprzyjaźnione z niemieckim chórem Heimatklang z Zeulenroda (Türingen) i BdV (Bund der Vertriebenen) i to w ramach kulturalnej wymiany doświadczeń na niwie muzyczno-śpiewaczej.

W roku 2006 Solarzanki obchodziły 15-lecie swego istnienia z udziałem 6-ciu zaprzyjaźnionych chórów sąsiedzkich oraz z Niemiec (Racibórz, Tworków, Bierawa, Dziergowice, Walce, Zeulenroda). Zażyłe i serdeczne stosunki z niemieckim chórem rozszerzyły się w ostatnich latach jeszcze dodatkowo o charytatywne akcje. Urząd Gminy w Bierawie zapewniał i finansował każdorazowy transport. Otrzymano między innymi:

  • 40 specjalistycznych łóżek dla obłożnie chorych
  • 19 chodzików 4-kołowych
  • 12 wózków inwalidzkich
  • wiele innych dobrze utrzymanych urządzeń dla chorych i potrzebujących jak również liczne środki opatrunkowe.

Kolejne koleżeńskie spotkanie Solarzanek z niemieckim chórem zaplanowano na miesiąc czerwiec 2010 roku w BdV Zeulenroda w Turyngii.

Joomla templates by a4joomla